Zayıflamak için iyi uyku şart

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Lavinia tarafından 8 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Günümüzün en büyük ve önemli sorunlarından bir tanesi şişmanlık. Eskiden bu hastalığın yalnızca fazla yemekten kaynaklandığı düşünülüyordu. Ancak şişmanlığın ortaya çıkmasında metabolizma, hormonlar, stres ve öğrenilmiş yeme davranışları da rol oynuyor.

  Yapılan son araştırmalar uyku süresinin de şişmanlığı tetiklediğini gösterdi. Günde 6 saatin altında uyuyan kişilerde ilk etapta uyku hormonlarında değişimler meydana geliyor. Melatonin (vücut onarım hormonu) daha az salgılanıyor. Büyüme hormon seviyeleri düşüyor. Aynı zamanda leptin (şişmanlık önleme hormonu) seviyesi geç uyumada azalıyor. Mideden salgılanan açlık hormonu fazlalaşıyor ve kişide yemek konusunda bir dürtü oluşuyor.

  Eğer sizin de kilo probleminiz varsa ilk olarak uykunuzla ilgili değişiklik yapın.

  İlk önce uyku saatlerinizi düzenleyin. En geç 23.30’da yatakta olun, 24’ü geçirmeyin. Uyuduğunuz odanın tamamen karanlık olmasına özen gösterin. Çünkü karanlık melatonin seviyesini yükseltir. Uyku sırasında mutlaka gürültüsüz ve sessiz bir ortamı tercih edin. Televizyon veya radyonun başında uyumayın. Akşam yemeğinin ardından hiçbir şey yemeyin ve mümkünse aç uyuyun. Aç uyumak büyüme hormonunu yükseltir. Bu da gençleşmenizi ve daha çok kilo vermenizi sağlar.

  uyku21700-s-286x190.jpg
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018