Sabah hangi sağlık hatalarını yapıyorsunuz?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 5 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Sabah hangi sağlık hatalarını yapıyorsunuz?

  Her sabah kalktığınız zaman bilmeden bedeninize ve sağlığınıza zarar veriyor olabilirsiniz. Sabah yaptığınız bu hatalar gün içinde kendinizi keyifsiz hissetmenize ve yorgun olmanıza neden olabilir. Her sabah yapılan bu hatalara biz göz atalım.

  Sabah kalkınca hemen spor yapmak

  Uyandıktan 30 dakika sonra kahvaltı yapmak metabolizmayı çalıştırır. Fakat sabah yapılan sporlar yüzünden kahvaltı yapılmıyor. Bu durumda bütün gece aç kalan vücut boşalan enerji depolarını doldurmak için karbonhidrata ihtiyaç duyuyor.

  Öneri:

  Spor yapmaya başlamadan önce bir avuç kuruyemiş ya da yarım muz yiyebilirsiniz. Bir bardak da su içmelisiniz.

  Yataktan hızlı kalkmak

  Yataktan hızlı bir şekilde kalkmak gece boyunca sertleşen sırt kaslarınızda fazla baskıya ve spazmlara neden olur. Birden yataktan kalkınca damarlardaki kan, bacaklara hücum ettiği için uyuşukluk hissedilebiliyor.

  Öneri:

  Uyandığınız zaman dizlerinizi sırayla karnınıza doğru çekin. Bu hareket kaslarınızın ısınmasını ve kanın vücudunuza yayılmasını sağlar.

  Diş fırçalamadan su içmek

  Bütün gece ağızda toksinler birikir. Dişleri fırçalamadan su içmek veya bir şey yemek bu toksinlerin bağırsaklara inmesine sebep olur.

  Öneri:

  Kalktığınızda hemen dişlerinizi ve dilinizi fırçalayın.

  Alarmı ertelemek

  Sabahları birkaç dakika daha fazla uyumayı hangimiz istemiyoruz ki? Fakat alarmı erteleyip biraz daha uyumak vücudun işleyişini bozuyor. Böylece geceleri uykuya dalmak çok zorlaşıyor.

  Öneri:

  Alarm çaldıktan sonra hemen yataktan kalkın.

  Isı değişimlerini yok saymak

  Vücut ısısı her zaman evin ısısından daha yüksektir. Bu nedenle üzerinize bir şey almadan dolaşmak hastalıklara sebep olabiliyor.

  Öneri:

  Sabah yataktan kalkarken sabahlık veya hırka giyebilirsiniz.

  Kendinize ayırdığınız zamanı öğleye ertelemek

  Sabahları yaptığınız bazı şeyleri çalışma şartlarınız nedeniyle öğle yemeği saatine mi erteliyorsunuz? Yapılan araştırmalara göre çalışan kişilerin pozitif ruh hali güne zevk aldıkları şeyleri yaparak başlamalarıyla doğrudan ilgili.

  Öneri:

  İşe başlamadan önce kahvenizi için, arkadaşlarınızla konuşun veya zevk aldığınız başka şeyler yapın.

  Uyandıktan sonra perdeleri açmamak

  Perdeleri kapatmak uykuya dalmak için yararlıdır. Ancak biyolojik saatinizin şaşmaması için güneş ışığına ihtiyacınız var. Ayrıca bir araştırma sabah ışınlarından faydalanmanın kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

  Öneri:

  Sabah kalktığınız zaman hemen perdeleri açın.