Perde seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 5 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Perde seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

  Evin en önemli aksesuarlarından bir tanesi de perdelerdir. Perdeler odaya sıcaklık katar. Bu nedenle perde seçerken bazı özelliklere dikkat etmek gerekir. Bu özelliklerden bahsedecek olursak:

  Renk

  Perde rengine karar verirken duvar, döşeme ve aksesuar renkleriyle uyumlu olan renkler seçmeye dikkat etmelisiniz. Sade odalarda farklı kumaşları veya farklı renkteki perdeleri yan yana kullanarak odaya renk katabilirsiniz. Ya da ilginç bir desen seçebilirsiniz.

  Küçük odalarda odayı daraltmayı önlemek için sade ve tek renk perde seçmelisiniz. Bu aynı zamanda odayı daha ferah gösterir. Bir odada yeterince renk ve desen varsa perde tercihiniz tek renkten yana olmalı.

  Stil

  Perde modellerinde birçok farklı seçenekle karşılaşmanız mümkün. Odanızın tarzına ve ihtiyaçlarına göre bir perde tercih etmelisiniz.

  Yere kadar camları olan odalarda uzun perdeler kullanabilirsiniz. Eğer oda modern bir dekorasyona sahipse geometrik desenli perdeler tercih edebilirsiniz. İngiliz tarzı odalarda çiçek desenli perdeler yaygındır. Eğer mobilyalarınız desenliyse perdeyi düz renk seçmenizde yarar var. Böylece desen karmaşasının önüne geçmiş olursunuz.

  Klasik ve Vintage tarzındaki odalarda balon, toplamalı, kruvaze, Fransız tarzı gibi perdeler seçebilirsiniz.

  Modern görünümlü ev ve ofislerde stor, katlamalı, jaluzi perde modellerini tercih edebilirsiniz. Stor perde mekanizması için her cam uygun olmadığı için stor perde almadan önce camlarınızı uygun olup olmadığına bakmalısınız. Camların çok sık açıldığı odalarda stor ve jaluzi perdeler kullanışlı olmaz.

  Evinize ışık girmesini istiyorsanız tercihinizi hafif, tül kumaşlardan yana kullanabilirsiniz.

  Kumaş

  Işığı ne kadar içeri sokmak istiyorsanız seçeceğiniz perdenin kumaşının kalınlığı da ona göre değişiklik gösterir. Perde alırken organik kumaşların seçilmesi yararlıdır.

  Perdenizin uzun ömürlü ve daha kullanışlı olmasını istiyorsanız çabuk yıpranmayacak, solmayacak ve kolay buruşmayacak kumaşları tercih etmelisiniz.