Miraç kandilinin önemi ve yapılması gerekenler

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Lavinia tarafından 13 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Miraç Kandili Receb ayının 27. gecesidir. Miraç gecesi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in Mekke’de bulunan Mescid-i Haram’dan Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya, orada da göklere doğru yükselip bedenen ve ruhen Allah’ın huzuruna çıktığı gecedir.

  Miraç gecesi Müslümanlar için oldukça önemli bir gecedir. Çünkü bu gecede 5 vakit namaz farz kılınmıştır. Bakara suresinin son 2 ayeti tebliğ edilmiştir. Ayrıca Allah’a şirk koşmayan herkesin cennete gireceği müjdelenmiştir.

  Peki Miraç gecesi nasıl değerlendirilmelidir?

  Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Recep ayında bir gün ve gece vardır ki Receb’in 27. gecesidir. Kim o gün oruç tutar ve geceyi ibadetle geçirirse yüz sene oruç tutmuş ve yüz sene ibadet yapmış gibi olur” buyurmuştur.

  Bu nedenle Miraç gecesinde bol bol Kuran okunmalı ve namaz kılınmalıdır. Kaza namazı olan kişiler bu namazlarını kaza etmeliler.

  Peygamber Efendimiz’e salatü selam okunmalıdır.

  En azından bir tesbih “Estağfirullah” çekilmeli, kusur ve günahlardan tövbe edilmelidir.

  Miraç gecesinde yatsı namazının ardından Hacet namazı kılınır. Hacet namazı 12 rekattır. Namaza “Yâ Rabbî, rızâ-i şerîfin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrârını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili habîbin Resûl-i Zîşan Efendimiz hürmetine ben âciz kulunu afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne ve rızâ-i ilâhîne mazhar eyle, Allâhü Ekber.” şeklinde niyet edilir. Her rekatında Fatiha’dan sonra 10 tane İhlas okunur ve 2 rekatta bir selam verilir. Namaz kılındıktan sonra 4 Fâtiha-i şerîfe, 100 defa: “Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym” 100 İstiğfâr-ı şerîf, 100 Salevât- şerîfe okunur ve dua edilir.

  Miraç gecesinin sonraki günü oruç tutulmalıdır. O gün öğle ile ikindi arasında 4 rekatlık namaz kılınır. Bu namazın her rekatında Fatiha’nın ardından 5 Ayetel Kürsi, 5 Kafirun, 5 İhlas, 5 Felak, 5 Nas okunur ve dua edilir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018