Kronik yorgunluk nasıl giderilir?

Konusu 'Web Cafe' forumundadır ve Webokur tarafından 2 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Webokur

  Webokur

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  80
  Kronik yorgunluk nasıl geçer?

  İş ve aile yaşamınız arasında çoğu zaman fiziksel egzersiz yapacak zaman bulamıyorsanız, yaşam yoğunluğuna biraz olsun hareketlilik katmak için çabalayan milyonlarca insandan birisiniz demektir. En sık duyulan şikayetler zamansızlık ve isteksizliktir. İşin sırrı en sevdiğiniz şeyi bulmak ve haftalık iş listesinde öncelik tanımakta yatıyor. Sizi sıkan ya da zihinsel olarak sıkıcı gelen aktiviteler yapmak için kendinizi zorlamayın. Spor salonları ve grup sporları herkese göre değildir. Ayrıca sporun sizi canlandırdığını aklınızdan çıkarmayın. Kan dolaşımınız hızlanınca, “ben çok yorgunum…” duygusu genellikle kaybolur ve endorfinler sahneye çıkar. Egzersiz saatlerini, gündelik işlerin size henüz yormadığı ya da aklınızı dağıtmadığı sabah saatlerine kaydırmaya gayret edin. İlk beş dakika en zorudur ama ilk tümseği atlatınca, bedeniniz işe el koyar.


  Eğer kronik yorgunluktan şikayet ediyorsanız, nedenini araştırın. Kronik yorgunluk bir sağlık belirtisi değildir. Yaşam biçiminizi, önceliklerinizi gözden geçirmeli ve stres yükünüzü azaltmaya çalışmalısınız.

  Kronik yorgunluk nasıl giderilir?
  Kronik yorgunluk tedavisinde kullanmanız gereken herhangi bir ilaç yoktur. Düşük dozlarda bazı ilaçlar olsa da bunları ancak uzman hekim gözetiminde kullanabilirsiniz.

  Kronik yorgunluktan kurtulmak ve en aza indirgemek için; stresten mümkün olduğunca uzak durun. Dengeli beslenmeye gayret edin. He firsatta spor yapın, hareketli olun. Özellikle sabah saatlerinde egzersiz yapın. Mümkünse sigarayı bırakın ya da azaltın. Kullanıyorsanız alkolü hayatınızdan çıkartın