İncelmenize yardımcı olacak egzersiz hareketleri

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Lavinia tarafından 4 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Kendinizi sağlıklı ve zinde hissediyorsanız, demek ki daha dirençli, daha güçlü ve daha esnek bir vücuda sahipsiniz. Sağlık ve zindelik insan ömrünü uzatır. Vücut egzersizleri kalple ciğerleri çalıştıran ve vücutta işlenen oksijenin miktarını arttıran her türlü hareketi içerir. Kan dolaşımınız artar ve böylece cildiniz ve saçlarınız daha da canlı ve harika görünür. Vücutta dolaşan kan da deriye ihtiyaç duyduğu besini taşır. Beslenen deri, sağlıkla ışıl ışıl parlarken, saçlarınız ve tırnaklarınız bir kat daha güçlenir.

  Egzersiz kaslarınızı ve gün içinde hareket ettirme ihtiyacı duymadığınız birçok uzvunuzu çalıştırır. Soluk alış verişlerinizi düzenler. Hem fiziksel, hem de ruhsal açıdan rahatlamanızı, gevşemenizi sağlar. Böylece gündelik hayatın karmaşasıyla daha kolay başa çıkabilmeyi öğrenirsiniz. Aynı zamanda, egzersiz sayesinde becerilerinizin ve gücünüzün farkına varırsınız. Vücudunuzu kontrol etmeyi, yaşamınızı disipline etmeyi öğrenirsiniz.
  Egzersiz yapmanın farklı yolları vardır: Bir sağlıklı yaşam kulübüne katılarak, dans kurslarına giderek veya yüzerek egzersiz yapabilirsiniz. Grup halinde egzersiz yapabileceğiniz gibi evde tek başınıza da egzersiz yapabilirsiniz. Eğer sosyalleşmeyi seviyorsanız, grup halinde egzersiz programlarına katılarak yeni insanlarla tanışabilir ve fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.
  Aşağıda, size sınırsız sayıdaki egzersiz alternatifinden sadece en temel olanlarını tanıtacağız.
  Birinci Hareket: Bacaklarınızı iki yana ayırın. Kollarınızı omuzlarınız hizasında iki yana açın. Şekilde gösterildiği gibi sağ kolunuzu aşağıya doğru indirirken, sol kolunuzu havaya kaldırın ve vücudunuzu sağa doğru yatırın. Tersi yönde aynı hareketi tekrar edin. 10 kez bu hareketi tekrar edin. Bu hareket belinizdeki yağları eritmenize ve ince bir bele kavuşmanıza yardımcı olur.
  İkinci Hareket: Bacaklarınızı iki yana ayırın. Gövdenizi gergin tutup başınızı saat yönünde 360 döndürün. 5 kez, saat yönünde bu hareketi tekrarladıktan sonra, 5 kez de saat yönünün tersine olacak şekilde başınızı çevirin. Başınızı olabildiğince eğmeye çalışın. Bu hareket, boyun bölgesinde biriken yağları eritir.
  Üçüncü Hareket: Bacaklarınızı iki yana açın. Şekilde göründüğü gibi sağ elinizle sol kolunuzu, sol elinizle ise sağ kolunuzu sıkıca kavrayın. Kollarınızı göğsünüzden biraz uzak tutun. Sağ elinizle, sol kolunuzun üstüne dışarı yönde baskı uygulayın. 5 saniye sonra kollarınızı gevşetin. Bu hareketi 20 defa tekrar ederek, göğüs bölgenizdeki fazla yağları eritip, daha şekilli ve güzel göğüslere sahip olabilirsiniz.
  Dördüncü Hareket: Vücudunuzun sağ kenarına uzanın. Başınızı sağ avuçlarınızın arasına alın. Sağ dirseğinizi ise yere dayayın. Bacağınızı olabildiğince havaya kaldırıp yavaşça geri indirin. Bu hareketi 10 kez tekrarladıktan sonra, bu sefer vücudunuzun sol kenarına uzanıp 10 kez de bu yönde yapın. Bu hareket sayesinde bel ve baldırlarda biriken yağlarda kurtulabilirsiniz.
  Beşinci Hareket: Göğsünüzün üstüne uzanın. Bacaklarınızı dizlerinizden içe doğru bükün ve ellerinizle şekildeki gibi sıkıca kavrayın. Göğsünüzü ve başınızı zeminden havaya doğru kaldırın. Vücudunuz yay şeklini alınca yavaşça ileri geri hareket ettirin. 20 kez bu hareketi tekrarlayın. Bu egzersiz hareketi, mide yağlarınızdan kurtulmanızı sağlar ve bel bölgenizi sıkılaştırır.
  Altıncı Hareket: Yüzü koyun yere uzanın. Ellerinizi yere sabitleyin ve bacaklarınızı simetrik bir şekilde havaya kaldırın. Sonrasın da kalçanızı gevşetin ve bacaklarınızı aşağı bırakın. Bu hareketi 10 defa tekrarlayın. Bu hareket sayesinde bel ve kalça yağlarınızdan kurtulabilir ve daha şekilli bir vücuda kavuşabilirsiniz.
  Yedinci Hareket: Sırt üstü yatın. Şekildeki gibi bacaklarınızı dizlerinizden kırın ve vücudunuzu havaya kaldırın. Tüm vücut ağırlığınız, bu hareket esnasında bacak ve omuzlarınıza düş melidir. Sonrasında kalçalarınızı gevşetin. Bu hareketi 10 defa tekrar edin. Kalça yağlarınızdan kurtulmanız ve kalçalarınızı sıklaştırmanız için ideal bir egzersiz hareketidir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018