Hafıza Güçlendirme Yöntemleri

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Lavinia tarafından 16 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Gün boyunca birçok bilgi ile karşı karşıya kalıyoruz. Ancak hepsini hatırlamamız mümkün olmuyor. Dinlediğimiz veya gördüğümüz bir şeye odaklandığımızda onu hatırlamak çok daha kolay oluyor. Fakat yine de bir şeyler dikkatin dağılmasına sebep olabiliyor. Çoğumuz kendi kendimize “Acaba ütünün fişini çektim mi?”, “Ocağı kapattım mı?” gibi birçok soruyu kendimize sormuşuzdur. Bunun tedavisi dikkatli ve farkında olmak. Şimdi size odaklanmayı kolaylaştıracak birkaç ipucu verelim:

  Gözlemci olun

  Yeni detayları fark etmek için zaman ayırın. Böylece zihninizin keskin kalmasını sağlarsınız. Mesela yolda yürürken sağınıza, solunuza ve caddenin farklı köşelerine bakın. Daha önce fark etmediğiniz yerleri fark etmeye çalışın. Bunlar hiç ihtiyacınız olmayan bilgiler bile olsalar detayları gözlemlemek hafızanızı güçlendirecektir.

  Yüksek sesle hafızaya alın

  Kapıyı kilitlemek, ocağı kapatmak, ütünün fişini çekmek gibi işleri unutmanız mümkün. Dışarı çıktığınız zaman bunları düşünüp eve geri dönmek yerine bu işleri yaparken kendi kendinize yüksek sesle söyleyin. Mesela “Ocağı kapattım”, “Şimdi kapıyı kilitliyorum”, “ütünün fişini çektim” gibi yüksek sesli hatırlatmalar işinizi kolaylaştıracaktır.

  Aynı anda birden fazla iş yapmayı azaltın

  Bir elinizle yemek yerken diğer elinizde telefonla konuşmaya mı çalışıyorsunuz? Arka fonda da bir müzik ya da radyo haberleri mi var? Bazı günlerde birden çok işi yerine getirmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak aynı anda birden fazla iş yapmak verimliliği azaltır. Bir işi yaparken diğer işle ilgili yapılması gerekenleri hatırlamanız çok zor olabilir. Bu nedenle işlerinizi ve görevlerinizi en aza indirmeye çalışın.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018