Gençlerde görülen davranış bozuklukları

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 28 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Genç, 12-18 yaşlarında büyük bir fizyolojik değişim ve büyüme içerisindedir. Hızlı fizyolojik değişmeye pralel olarak genç, iç dünyasında da büyük bir kargaşa, çalkantı ve çatışma yaşar. Onun içindir ki gencin olaylara ve kişilere karşı tepkileri çok aşırı ve ölçüsüzdür. Bu dönemden sonra kişi için durgunluk dönemi kendiliğinden gelir.

  Her insan hayatının bir devresinde gençlik döneminde görülen aşırılıkları yaşar.
  Ergenlik döneminde genç, bir kimlik bunalımı yaşar ve bir kişilik arayışı içerisindedir. Bu dönemde genç, kendini arkadaş çevresine ve topluma kabul ettirme çabası içerisindedir. Bu yüzden genç bu dönemde ailesinden çok, arkadaş grubuna yaklaşır.
  Gençlik döneminde kişi, duyguları uçlarda yaşar. Bu dönemde gencin \’\’sevgiyi\’\’ ve \’\’nefreti\’\’ aşırı uçlarda yaşadığı görülür. Genç olaylara sadece bir boyuttan bakar ve her şeyi iyi-kötü, doğru-yanlış şeklinde sınıflandırır. Gençte bu ayrımlar çok keskindir!

  Birçok psikolojik hastalık gençlik döneminde kendini gösterir. Bu dönemde gençlerde depresyon, uykusuzluk, bunalım, intihar girişimleri, gerçeğe uymayan takıntılı düşünceler, içe kapanma çok yaygındır. Yine bu dönemde gençler çok hassas ve kırılgandır. Bu da gençte beğenilme ve takdir edilme ihtiyacından doğan bir duygusal tepkidir. Bu dönemde aile büyüklerinin gençleri kırmamaya ve küçük düşürmemeye özen göstermeleri gerekir.

  Genç için sık görülen bir durum da sıkça aynaya bakarak kendini incelemektir. Gencin yüzünde çıkan bir sivilce bile onu çok fazla huzursuz edip iç dünyasında büyük bir kargaşa yaratır. Bu dönemde gençte, karşı cins tarafından beğenilmeme endişesi çok fazladır.

  Ergenlik döneminde gençler, toplumsal kurallara karşı sert tepki gösteren bir tavır içerisindedirler.

  Gençler taşkınlık yapmaktan hoşlanırlar! Belli başlı taşkınlıklar; argo-küfürlü konuşmaya eğilim, itiş-kakış, alkol ve sigaraya heves, dağınıklık savurganlık, kaba-saba şakalardır.Gençlerdeki bu taşkınlıkların ortak nedeni, enerji fazlalığı, otorite ile çatışma isteği, kişilik kazanma arayışı, biyolojik ve cinsel gelişimdir.

  Gençlerin yalan söylemesi de sık görülen bir durumdur. Anne-babaların çocuklarını yalancılıkla suçlayıp cezalandırmaları, onlarda yalan söyleme eğilimini artırabilir. Bu sebeple anne ve babaların yalan söyleyerek çocuklarına kötü örnek olmaktan kaçınmaları gerekir.

  Ergenlik döneminde gençte \’\’çekingenlik, aşırı durgunluk\’\’ gibi sosyal çevreye uyumu zorlaştıran davranış bozuklukları da görülmektedir.

  Yine ergenlik döneminde genç, yakın çevresini ve anne-babasını sürekli eleştirip küçümser. Bu dönemde tüm karar ve davranışlarında bağımsız ve özgür olmak isteyen genç, ailesine karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirmez. Giyeceğine, yiyeceğine eve geliş-gidiş saatlerine aile büyüklerinin karışmasını istemez. Çoğu kere genç, kendi görev ve sorumluluklarından da kaçar.

  Gençlik dönemi, duyguların yoğun, aşırılıkların çok fazla, düşünce ve davranışların çelişkili olarak yaşandığı bir geçiş dönemidir. Bu dönem bazı insanlarda da çok gürültülü ve hareketli geçer.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Temmuz 2018