Gencin meslek seçiminde ailenin rolü

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Lavinia tarafından 3 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Bir gencin meslek seçiminde, ailesindeki kişilerin yönlendirmeleri çok önem taşımaktadır.Genç Meslek seçerken öncelikle kendini tanıması gerekir. Zaten kendisini yeteri kadar tanımayan kişi, kendisine uygun bir meslek de seçemez. Bu noktada anne-baba, gence kendisini tanımasında yardımcı olmalıdır.Gencin meslek seçimini etkileyen iki temel faktör vardır.Birincisi ailesinin tesiri, ikincisi ise tesadüflerdir. Hiçbir kurum meslek seçiminde genci, ailesi kadar etkileyemez.Anne-baba ve çocuklar, sürekli etkileşim halindedir. Yoğun beraberlikleri nedeniyle birbirlerini çok etkilerler. Anne-baba, bu yakın etkileşimden istifade ederek çocuğunu iyi yönlendirmelidir.İnsanlar; yetenekleri, becerileri,ilgileri yönünden birbirlerinden farklıdır.Kişilerdeki bu farklı özellikler onların bazı mesleklere saha yatkın ve uygun olmalarını sağlar.

  Mevcut eğitim sistemimiz, çocuğun ilgilerini, yeteneklerini, becerilerini tesbit ederek ortaya çıkarıp onu bu istikamette yönlendirmekte arzulanan noktada değildir.Onn için bu konuda ailelere büyük görevler düşmektedir.Aile büyükleri gençleri özel yetenekleri, ilgileri, istekleri, becerileriyle bir bütün olarak ele alıp bu özelliklerine uygun bir şekilde yönlendirmelidirler.Oysa aileler genellikle çocuklarının istek, ilgi ve yeteneklerini görmezlikten gelerek ”şu mesleği seçerse, çok para kazanır, daha çok itibar görüp rahat eder”düşüncesiyle hareket etmektedirler.

  Anne-babalarda şöyle bir eğilim de sıkça görülmektedir: Bazıları çocuklarını ulaşamayacakları mesleklere yöneltmeye çalışmaktadırlar.Bu şekildeki yaklaşımlar son derece yanlıştır.Çünkü insanın yetenekleriyle, varmak istediği nokta arasında çok mesafe varsa, o insan mutsuz olur! Kişinin seçeceği meslekle kabiliyetinin birbirine uygun olması gerekir. Bu nedenle ailenin gence taşıyamayacağı kadar yük yükleyip onu yeteneklerinin üstünde meslek seçmeye zorlaması doğru değildir.Bazı anne-babalar da kendileri olmak isteyip de olamadıkları mesleklere çocuklarını yönlendirmeye çalışıyorlar. Çocuklarının kişilik özelliklerini yok sayıp kendi tatminlerini ön plana çıkarıyorlar ki bu tür yönlendirmeler de son derece yanlıştır.

  Kişi meslek seçerken yeteneklerini, ilgi alanlarını, kişilik özelliklerini mutlaka göz önünde bulundurmalı, meslek seçimini tesadüflere bırakmamalıdır. Aile de bu bileşenlerin ışığında çocuğunu gerekçi bir şekilde yönlendirmelidir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Temmuz 2018