Etkili iletişimin sosyalleşmedeki önemi

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 6 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Etkili iletişimin sosyalleşmedeki önemi

  Sosyalleşme, insanın toplumdaki kuralları, gelenekler ve görenekler dahil, toplumdaki alışkanlıkları ve bulunduğu toplumun kültürünü öğrenmesi olarak tanımlanabilir.İnsanlar doğduğu günden itibaren sosyalleşme süreci içine girer. Bu sürecin sağlıklı devam etmesinde etkili iletişimin rolü çok büyüktür. Diğer insanlarla sürekli bir iletişim hâlinde olan insan, bir şeyler öğrenmeye devam eder. İletişimdeki sorunlar ve engeller aşıldıkça iletişim etkili bir hale gelir. Sosyalleşme sürecinde ilişkilerimiz de o kadar güçlü ve sağlıklı olur.

  İnsanların sosyalleşmesinde ilk ve en etkili kurum ailedir. Aile, çocuğun ilk hayat derslerini aldığı ve yeni tecrübeler kazandığı sosyal bir kurumdur. Aile bireyleri ile kurulan etkili iletişim, kişinin gelişmesini, kimlik kazanmasını ve topluma uyumunu kolaylaştırır.

  Arkadaş grubu, aileden sonra çocuğun sosyalleşmesinde önemli etkilere sahiptir. Mücadele etme, hakkını koruma, paylaşma, başarı, sevilme arkadaşlar arasındaki iletişimle öğrenilir. Kişinin akranları ile iyi ilişkiler kurmasının yolu etkili iletişimden geçer.

  Çocukların her bakımdan sosyalleşmelerini sağlayan önemli sosyal kurumlardan bir diğeri de okuldur. Okul; öğrenme, spor ve sanat gibi etkinlikler için iletişim ortamı yaratır. Okulda çocuklar kendi yaşıtları içinde yaşamayı, çalışmayı ve paylaşmayı öğrenir.