Çocuğunuzun boyunu uzatacak besinler

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Yavuz tarafından 22 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.897
  Bireylerin boy uzunluğu daha çok genetik etkenlere bağlıdır. Fakat beslenme de boy uzunluğu konusunda etkili olan önemli bir faktördür. Bebeğinize vereceğiniz doğru besinler sayesinde daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz. Peki nedir bu doğru besinler bir göz atalım:

  Süt

  Süt çocuğunuzun boyunun uzamasında ayrı bir öneme sahiptir. Gün boyunca 2 su bardağı süt içilmesi boyun uzamasını destekler. Aynı zamanda çocuğunuzun kemik yapısını da güçlendirir. Eğer süt gece yatmadan önce içilirse boy uzamasını daha çok destekler. Çünkü bu saate içilen süt büyüme hormonunun salgılanmasını sağlar.

  Süt ürünleri

  Süt ürünleri grubunda peynir, yoğurt ve ayran yer alır. Özellikle yoğurt, sebze tüketirken mutlaka çocuğunuzun tabağında bulunmalı. Peynir tüketmeyi sevmeyen çocukların peynir tüketmesini sağlamak için peynirli poğaça, börek gibi yiyecekler hazırlayabilirsiniz.

  Brokoli

  Brokoli çocuğunuzun uzamasını sağlayan önemli bir sebzedir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun korunmasında başrol oynar. Brokoli çocuklar tarafından çok fazla sevilmiyor. Fakat yine de belirli sıklıklarla tüketilmesi öneriliyor.

  Kuru Meyveler

  İyi bir kalsiyum kaynağı oldukları için kuru meyveler boy uzamasını sağlar. Çocuğunuza ara öğün olarak veya sütle birlikte tatlı ihtiyacını karşılamak için kuru meyve yedirebilirsiniz. Ancak kuru meyvelerin tüketim miktarına dikkat edin. Çünkü fazla tüketilmesi kilo sorununu beraberinde getirebilir. Bir gün içerisinde 2 kuru incir, 1 avuç siyah kuru üzüm, 4-5 kuru kayısı seçeneklerinden bir tanesin tercih edebilirsiniz.

  Susam

  Susam en yüksek kalsiyum içeren besindir. Bu nedenle çocukların beslenmesinde önemli bir yer tutar. Fakat yağ içeriği yüksek olduğu için tehlike arz etmektedir. Çocuklarınıza bazı günler ekmek yerine simit verebilirsiniz.

  Soya fasulyesi

  Kalsiyum içeriği zengin olan besinlerden bir tanesi de soya fasulyesidir. Çocukların boyunun uzamasına katkısı olacak olan bu besin ülkemizde genel olarak salata olarak tüketilmektedir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018