Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve webkolik tarafından 26 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  Kış ayları yaklaştıkça soğuk havaların neden olduğu hastalıklar da artıyor. Bu hastalıkların başlıcaları arasında boğaz ağrısı da yer alıyor. Boğaz ağrısı genellikle yutak bölgesinin iltihaplanması sonucunda oluşur. Soğuk ve kirli havaya bağlı olarak ortaya çıkabilen bu rahatsızlığın bakteriyel ve viral sebepleri vardır. Boğaz ağrısı bazı belirtiler vermektedir. Bunlar; öksürük, ses kısıklığı, bakteriyel durumlarda yüksek ateş,halsizlik, nefes kokması ve boğazda yanma olarak sıralanabilir.

  Boğaz ağrısı bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Boğaz ağrısının nezle veya soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıktığı durumlarda aşağıda yazanları yapabilirsiniz.

  Vücudunuza sıvı alımını arttırın. Hasta olduğunuz zamanlarda vücudun ihtiyacı olan suyu alması oldukça önemlidir. Bu nedenle bol miktarda su için. Böylece mukus zarını nemli tutarak vücudunuzun bakteri ve tahriş edicilerle daha iyi savaşmasını sağlayabilirsiniz.

  Tükettiğiniz içeceklerin çok sıcak veya çok soğuk olmamasına dikkat edin, ılık içecekleri tercih edin. Soğuk havalara uygun şekilde giyinerek çok fazla terlememeye özen gösterin. Boğazınızdaki şişmeyi ortadan kaldırmak ve mukusun yumuşamasını sağlamak için günde birkaç kez ılık suyla hazırladığınız tuzlu su gargarasını uygulayın.

  Bitki çayları da boğazınıza iyi gelecektir. Çayın çok sıcak olmamasına özen gösterin. Ayrıca çayın içine bal ekleyebilirsiniz. Böylece antibakteriyel özelliğinden de yararlanmış olursunuz.

  Boğaz pastilleri ve boğaz spreyleri boğazınızı rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Pastiller ayrıca salya üretimini destekleyerek boğazınızın nemli tutulmasını sağlar.

  Boğaz ağrısıyla katı yiyecekler tüketmek zor olacaktır. Çorba bu konuda size yardımcı olur. Ayrıca eski soğuk algınlığı çözümlerinden biri olan tavuk suyu çorba boğaz ağrınıza iyi gelecektir.

  Bal ve limonu karıştırın ve çok sıcak bir bardak suyun içerisine ekleyin. Bal boğazınızı kaplar ve yumuşatır. Limon ise balgamın azaltılmasına yardımcı olur.

  Duman ağrıyan boğazınızı tahriş edeceği için dumandan ve havayı kirleten diğer maddelerden uzak durun.

  Boğaz ağrınız şiddetlenirse mutlaka bir doktora başvurun.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018